Щоб мандрівка залишила приємні враження
Під час відпочинку на природі особливу увагу треба приділити власній безпеці, бо в природних екосистемах працюють правила природнього відбору. Базові правила для мандрівників досить прості: інформувати працівників парку про запланований маршрут подорожі, мати при собі мобільний телефон та необхідні медикаменти, споживати тільки добре відомі продукти і напої, залишатися у приміщенні за несприятливої погоди і при штормових попередженнях, під час грози не ховатися під поодинокі дерева на відкритій місцевості. Також доцільно обмежити пересування у темну пору доби (тільки за крайньої необхідності). А детальніші поради читайте далі.
- Якщо йдете на природу (до лісу, на річку чи в гори), необхідно повідомити працівників парку і близьких людей про те, куди ви збираєтеся. Також візьміть собі за правило – перед мандрівкою чи походом до лісу подивиться карту або хоча б план місцевості та запам’ятайте орієнтири, а краще - скачайте відповідний трек на сайті парку на свій смартфон.
- Для мандрівки одягніть зручний і відповідний до погоди одяг та взуття. Пам’ятайте – погода у горах змінюється дуже швидко і тому краще запастися теплим і водонепроникним одягом.
- Переконайтесь що все спорядження у доброму стані. Якщо сумніваєтесь, чи брати те чи інше, знайте – зайва вага вам буде лише заважати.
- На природі встановіть між собою сигнали (свистом або голосом), щоб не загубити один одного, а пересуватися слід в межах взаємної видимості. Крім того, запам’ятовуйте орієнтири під час руху. Щоб не заблукати – лишайте примітки (знаки з каміння на землі). Без зорових орієнтирів людина в лісі починає кружляти.
- Найбільш надійні джерела питної води – струмки, але вода в них має бути чиста і прозора (не пийте воду з річок, боліт і озер). Будьте обережні, бо в лісі може бути болотиста місцевість – обходьте її.
- Збирати можна тільки ті гриби та ягоди, які ви добре знаєте. Щоб уникнути отруєння ними, ніколи не куштуйте сирих грибів; ніколи не збирайте гриби та ягоди поблизу транспортних магістралей, бо навіть їстівні гриби в тих місцях отруйні.
- Перебуваючи на природі слід уникати диких тварин - для цього краще поводити себе достатньо шумно. Пам’ятайте, що небезпечними можуть бути будь-які тварини, навіть найменші.
- На переправах через гірські річки потрібно дотримуватися таких правил: найбільш безпечне місце переправи - це мілка вода з доброю видимістю дна; переправу краще проводити всім разом з взаємним страхуванням - найнижче за течією слід переходити найбільш досвідченому мандрівникові; для переправи слід використовувати надійне взуття з твердою підошвою; вантаж (рюкзак) потрібно так надійно закріпити, щоб руки були вільними; якщо вода підійнялася вище колін, то переправу слід перенести в інше місце. Під час повеней і паводків (швидкої течії річки) переправу в брід застосовувати не можна.
- Якщо ви заблукали на природі, зберігайте спокій та уникайте паніки. Зупиніться, присядьте та переведіть подих. Подумайте, як дістатися того місця, звідки починається знайомий шлях. Пригадайте останній знайомий пункт на шляху і постарайтеся добратися до нього. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири (вершини гір, долини річок, великі дерева чи каміння). При відсутності знайомих орієнтирів, треба знайти стежку чи дорогу, яка направлена вниз схилу - краще вниз за течією річки чи струмка. Якщо самостійно вийти не можете - дзвоніть 112 через екстренні виклики на смартфоні (він працює і без мережі).
- Сонце діє на людину на великих висотах значно сильніше, ніж внизу. Ніс, щоки, особливо губи, піддаються опікам, покриваються бульбашками. Під дією сонячних променів і за високої температури може бути сонячний удар. Для попередження опіків слід носити сонцезахисні окуляри впродовж усього дня, обов’язково надягати головний убір та наносити на відкриті ділянки шкіри крем із сонцезахистом.
- Щоб застерегти себе від небезпеки низьких температур, перш за все одяг і спорядження туриста повинні відповідати обставинам. Пам’ятайте – переохолодженню сприяє втома, загальне виснаження організму, погане харчування, нерухомий стан, брак теплих речей і тісне взуття.
- Якщо насувається гроза, варто знати, що найчастіше блискавки в горах вдаряють у виступаючі над поверхнею землі об'єкти – скелі, що розташовані вище від інших, гірські хребти з хоча б невеликим вмістом заліза. Коли наближається гроза, необхідно спуститися з високого місця і знайти укриття під низькими, але міцними деревами, краще - в приміщенні. Якщо це відкрита місцевість, то слід сісти в сухому місці подалі від потоків і річок, накритися водонепроникним матеріалом разом з своїми речами.
- Туман важко передбачити, він може раптово з’явитися і так само швидко зникнути від дії вітру. Але у сильний туман, якщо ви не знаєте маршруту, краще не рухатись, бо втратити орієнтування і збитися зі шляху дуже легко. В тумані варто рухатися тільки за умови відмінного знання маршруту та нормальної видимості маршруту. В противному - краще перечекати до розсіювання туману.